Kako napraviti video – Ubacivanje glasa, kreiranje voice over snimka
Definišite cilj vašeg videa. Šta želite da postignete ovim videom? Da se zabavite ili da privučete investitore, promovišete svoj proizvod ili najavite uslugu. Možda da privučete nove klijente? Kada definišete cilj, lakše možete odrediti šta treba da bude sadržaj videa i kako to prezentovati. Saznajte i kako nasnimiti voice over – ubaciti glas u video.
Korak 1: Ideja, zašto pravite video
Kreiranje video zapisa i dodavanje glasa postalo je značajno olakšano zahvaljujući napretku tehnologije i dostupnosti raznih alata za uređivanje videa. Vaše je samo da imate dobar razlog za video. Postoji na stotine hiljada takvih videa na internetu. Pronadjite neku ideju i odaberite alat.
Korak 2: Snimanje video materijala
Možete koristiti pametni telefon, tablet ili kameru da snimite potrebne video klipove. Ako je potrebno, napravite fotografije, preuzmite dodatne video materijale sa besplatnih izvora kao što su Pexels ili Unsplash. Ukoliko ste firma ili kompanija video bi trebalo da radi iskusni videograf ili video producent. Moj posao je kvalitetna prezentacija glasom iili mix sa muzikom. Video je segment u koji ne zalazim profesionalno. Uvek podržavam svaki profesionalni rad video kreatora. Danas je sve postalo neka vrsta domaće radinosti, instant verijanta za brzo kreiranje videa online.
Korak 3: Uređivanje video zapisa
Kada imate sve video materijale, možete koristiti neki od popularnih alata za uređivanje kao što su:
– iMovie (za Mac korisnike): Jednostavan za korišćenje, omogućava lako sečenje i montažu video klipova.
– Windows Movie Maker: Besplatan alat za Windows korisnike, idealan za osnovno uređivanje.
– Adobe Premiere Pro: Profesionalni alat sa naprednim opcijama, idealan za kompleksnije projekte.
– DaVinci Resolve: Besplatan i moćan alat sa mnogim profesionalnim funkcijama.
Naravno da ima još mnogo drugih opcija koje će pomoći da kreirate i editujete video.
Korak 4: Dodavanje glasa u video
Da biste dodali glas, možete koristiti mikrofon povezan sa računarom ili pametnim telefonom. Jeftini mikrofoni neće dati zadovoljavajuće razultate za nasnimavanje glasa. Ukoliko video kreirate za zadovoljenje nekog ličnog hira online ili lične potrebe, snimite sebe sami. Ako video kreirate za posao, firmu za širi auditorijum ljudi to treba da snima profesionalni glas. Voice over videa se snima po tekstu za video u profi akustičkim uslovima. Kontrola glasa, veština govora, dikcija i emocija samo su neke od veština koja sami neće razviti za 3 mseca vežbe. Potrebno je napisati okej tekst u oba slučaja, koji kasnije treba snimiti.
Korak 5: Sinhronizacija zvuka, glasa i videa
U programu za uređivanje videa, importujte snimljeni audio zapis koji ste snimili ili koji je snimio profesionalni glas. Postavite audio zapise na vremensku liniju i sinhronizujte ih sa odgovarajućim delovima videa. Baš onako kako je snimljeno po tekstu, sa tačnim pauzama koje je odredio spiker u snimku. Ili pomerate na nivou rečenice. Da sve zvuči prirodno. Podesiti glasnoću i druge parametre zvuka kako bi odgovarali video materijalu. Ukoliko video služi za prezentaciju firme to onda rade profesionalni audio editori i inženjeri kada se snima tekst.
Korak 6: Finalna obrada i izvoz
Proverite ceo video zapis kako biste se uverili da sve funkcioniše kako treba. Nakon toga, izvezite video u željenom formatu (npr. MP4, MOV) i rezoluciji.
Kakve god slajdove imate, uvek taj sadržaj možete pretvoriti sami u video ukoliko imate podršku voice overa ili profesionalnog naratora. Važi za male biznise koji sopstvenim radom uz jeftinu sliku ili obican video žele kombinovati profi glas naratora kako bi dobili rezultat vredan pažnje publike. Bilo da su samo slajdovi slika, neki rad ili dostignuće, objasnjenje proizvoda, uputstvo ili nešto slično.